Hovorme o tom

Postarajme sa o seba navzájom, aby nás neprevalcovali úzkosti a obavy.

Pandémia, hygienické a karanténne opatrenia menia náš zabehnutý spôsob života. Pasujeme sa potýkame sa s problémami dlhodobej izolácie aj s obavami z budúcnosti nás i našich blízkych. A tieto pocity úzkosti môžu neskôr prerásť aj do fyzických prejavov, ako je stiahnutý žalúdok, zvýšený tlak, nespavosť či depresívne nálady.

Situácia dolieha rovnako na všetkých – zdravotníkov, chorých aj zdravých, rodičov, deti aj seniorov, podnikateľov, zamestnancov aj zamestnávateľov...

Zároveň, sú medzi nami ľudia, ktorí boli krehkejší, či oslabení už pred koronakrízou – na nichmôže situácia doliehať ešte silnejšie. Sami nemajú kapacitu hľadať pomoc aktejto našejwebstránke sa ani nedostanú. Ak sú takí ľudia vo vašom okolí, prosím prekonajtespoločenskú bariéru aprejavte záujem, ponúknite informáciu omožnej pomoci. Je to dôležitépre zdravie našej spoločnosti aprínosné nakoniec pre všetkých.

V takejto vypätej situácii je veľmi ťažké zachovať si duševnú rovnováhu a nájsť vnútornú silu na pomoc sebe aj ostatným.. Aby sme to všetko zvládli ako jednotlivci, rodiny aj celá spoločnosť, potrebujeme sa udržiavať v čo najlepšej fyzickej, ale aj psychickej kondícii.

Ak si lekár, zdravotník, záchranár

Napíš odborníkom
[email protected]
(onedlho tu pribudne kontakt na nonstop linku pre zdravotnikov)
Non-stop

Ak máš menej ako 18 rokov

Zavolaj na Linku Detskej Istoty
(116 111)
Non-stop

Alebo

Kontaktuj spoločnosť priateľov detí - Li(e)nka
(0907 401 749)
[email protected]
Skype (linkadeti)
V pracovné dni v čase 14:00 - 20:00

Ak si dospelý akéhokoľvek veku

Zavolaj na Linku Nezábudka
(0800 800 566)
Non-stop

Ak uprednostňuješ online komunikáciu cez chat a e-mail

Napíš na IPčko.sk
(0800 500 333)
Non-stop

Ak si žena, ktorá zažíva násilie a potrebuje pomoc

Zavolaj na bezplatnú linku
(0800 212 212)
Non-stop

Linky dôvery a chatové či e-mailové poradenstvo sú bezplatné, anonymné a sú tiež bezkontaktné, nepredstavujú teda žiadne riziko prenosu korona vírusu.

Ako si pomôcť sám?

Každému z nás sa môže stať, že je v jednej chvíli zavalený a nevie ako ďalej. Nervozita stúpa, ruky chladnú, môžu sa chvieť, srdce je ako splašený kôň. Je to normálna reakcia našej psychiky a tela na situáciu ohrozenia, je však dobré, keď odozneje. Sú aj chvíle, keď sa potrebujeme rýchlo upokojiť, pretože máme na starosti iných. Ale ako na to?

Na tomto mieste nájdete rýchle postupy psychologickej prvej pomoci, ktoré môžete v pár krokoch využiť pre seba, alebo pre svojich blízkych. Tiež tu nájdete jednoduché spôsoby, ako sa preventívne udržiavať v dobrej psychickej kondícií a priebežne si trénovať svoju psychickú odolnosť.

Dôležité: Prosíme neostávajte so svojou nepohodou či krízou sami! Prvá pomoc je len prvý krok – ozvite sa pomáhajúcim odborníkom, povedzte o tom, ako sa cítite, svojim blízkym.

Cvičenia prvej pomoci:

Zakotvenie v zmysloch

Nájdite si pohodlnú telesnú polohu. Niekoľkokrát sa pomaly nadýchnite a vydýchnite. Všimnite si, čo prežívate a čo cítite v tele. Pomenujte pre seba 3 veci, ktoré okolo seba vidíte. Všimnite si, čo počujete (aké zvuky z okolia, vlastný dych...) a čoho sa dotýkate (kontakt so stoličkou, miesto dotyku nôh so zemou...). Takýmto spôsobom sa pevnejšie zakotvíte v prítomnosti a znížite tak mieru napätia.

Dychové cvičenie

Cieľom je spomaliť a dovoliť si relaxovať. Pohodlne sa usaďte. Nadychujte sa nosom a v duchu pritom počítajte do 4. Potom dych zadržte taktiež na 4 doby a pomaly vydychujte ústami (na 7 dôb). Doprajte si pri dýchaní pozvoľné tempo. Zopakujte niekoľkokrát.

Všímavá pauza alebo ukotvenie v prítomnosti

Krátka audionahrávka (5 min)

Môžete si pustiť kedykoľvek počas dňa alebo keď si všimnete u seba nejaký nepríjemný moment - na ukotvenie v prítomnom okamihu. Ideálne vyskúšať na týždeň pustiť si nahrávku každý deň, aby ste sa s ňou zoznámili.

Audionahrávku si stiahnite kliknutím sem.

Ako zvládnuť stres

Tipy na zvládanie stresu spojeného s karanténou:

Zvýšená úzkosť alebo napätie

Napätie a úzkosť (napr. myšlienky na to, že sa niečo zlé prihodí, očakávanie najhorších možných scenárov) sa v podobných situáciách vyskytujú často a sú normálnou reakciou na nenormálnu situáciu.
Môžu mať podobu myšlienok (napr. na to, že sa niečo zlé prihodí, očakávanie najhorších možných scenárov) emócie alebo telesných reakcií, napr. búšenie srdca či potenie. Ľudia sa môžu obávať o svoju budúcnosť, mať poruchy spánku či zaspávania, problémy so sústredením a pocity nervozity.

Najlepšie urobíme, ak so sebou i druhými budeme zaobchádzať trpezlivo, veľkoryso a súcitne.

Napätie a úzkosť (napr. myšlienky na to, že sa niečo zlé prihodí, očakávanie najhorších možných scenárov) sa v podobných situáciách vyskytujú často a sú normálnou reakciou na nenormálnu situáciu.
Môžu mať podobu myšlienok (napr. na to, že sa niečo zlé prihodí, očakávanie najhorších možných scenárov) emócie alebo telesných reakcií, napr. búšenie srdca či potenie. Ľudia sa môžu obávať o svoju budúcnosť, mať poruchy spánku či zaspávania, problémy so sústredením a pocity nervozity.

Čo pomáha

Pripomenúť si, že ide o normálnu reakciu zdravého človeka na nenormálnu situáciu. Použite dýchacie a relaxačné cvičenia. Venujte sa im pravidelne – môžu vám pomôcť so spánkom, sústredením a dodať viac energie.
Cvičenia prvej pomoci
Prestaňte piť kávu a povzbudzujúce čaje.
Fyzické cvičenie – napr. beh alebo rýchla chôdza vám pomôže uvoľniť nadbytočné napätie. Ak cítite veľké napätie, uvoľnite energiu pohybom ešte pred relaxáciou.

Sebaobviňovanie a pocity hanby

Môžu prichádzať pre vaše vlastné reakcie na situáciu. Mnoho ľudí môže mať silné reakcie z toho ako reagovali., vrátane viny alebo presvedčenia, že niečo urobili zle.

Čo pomáha

Vytvorte príležitosť pohovoriť o vašich reakciách s vašimi priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi.
Napríklad, cez pozvanie kávu na balkón alebo telefonát s osobou, ktorej dôverujete: „Chcem ti porozprávať, čo som dnes zažil/a a ako sa cítim. Veľmi by mi to pomohlo.“ Popíšte situáciu, ktorá sa stala a ako ste sa v nej cítili. Povedzte, ako sa cítite teraz keď o tom hovoríte. Ak ste v rozhovore poslucháčom, nedávajte rýchle rady, blízkej osobe pomôžete skôr tým, že budete naozaj počúvať.
Pamätajte na to, že je bežné prežívať v podobnej situácii takéto pocity a je potrebný určitý čas kým pominú. Namiesto sebaovbiňovania sa skúste na situáciu pozrieť konštruktívne a realisticky: čo je potrebné v danej situácii urobiť.
Napríklad výrok “Nemala som ísť k rodičom, keď som tesne predtým bola v lekárni a v obchode - a bez rukavíc, som nezodpovedná!” skúste v sebe preformulovať na “Urobila som to najlepšie, čo som v tom momente vedela! Teraz mám viac informácií ako som mala vtedy a využijem ich.”
Ak tieto pocity pretrvávajú viac než týždeň, obráťte sa na psychológa.

Pocity preťaženia úlohami

Pocity preťaženia úlohami, ktoré potrebujú byť spravené (domáce práce, jedlo, starostlivosť o deti, práca).

Čo pomáha

Sústreďte sa iba na najbližšie kroky, ktoré sú pred vami, nechcite vyriešiť všetko naraz. Zadefinujte si pre seba priority. Vytvorte pre seba plán zvládnuteľných krokov, ktoré vás povedú k naplneniu cieľa. Odložte úlohy, ktoré nie sú urgentné a znesú odklad.
Všimnite si, či potrebujete pri niektorých úlohách asistenciu (nákup, postrážiť dieťa, nakŕmiť psa...) a vopred ju dohodnite.
Oddýchnite si a aspoň na pán minút si dovoľte vôbec nič nerobiť. Niekedy nás prekvapí, ako málo stačí na to, aby sa nám obnovili sily.
Ako na riešenie problémov a plánovanie ...
1, pomenuj problém
2, napíš na papier možné riešenia problému
3, vyber z nich jedno
4, napíš kroky ako ho zrealizovať

Zmeny v postojoch či náhľade na svet alebo seba

Výrazné zmeny v prístupe k životu a sebe samému/samej bývajú pri podobných udalostiach časté. Ľudia môžu prehodnocovať vlastné hodnoty, presvedčenia či zvažovať väčšie zapojenie sa do pomoci druhým.

Čo pomáha

Pokiaľ je to možné, presuňte prípadné veľké životné rozhodnutia na neskôr. Zapojte sa do komunitných či celospoločenských podporných aktivít.
Napríklad: Zavolajte na svoj mestský či obecný úrad s ponukou pomoci iným počas epidémie. Zamyslite sa nad tým, čo viete robiť sami.
Ľudia šijú rúška, pomáhajú s nákupom, vylepujú plagáty s návodmi ako sa správať aby sme predišli nákaze. Niektorí organizujú skupinové videohovory s kolegami, susedmi či príbuznými. Iní darujú krv. Viac o možnostiach pomôcť:
https://www.forbes.sk/slovenskom-presla-velka-vlna-solidarity-pomoct-mozete-aj-vy/

Zvýšené užívanie alkoholu alebo návykových látok

Mnoho ľudí s pocitmi bezmocnosti, strachu, straty kontroly, beznádeje alebo hnevu siahnu po návykových látkach, aby sa cítili lepšie.

Čo pomáha

Porozumenie, že užívanie látok vyvolávajúcich závislosť nie je bezpečný spôsob, ako sa vyrovnávať s touto situáciou. Alkohol a omamné látky navyše prispievajú k ďalším problémom, ako sú ťažkosti so spánkom, vzťahové problémy, fyzické ťažkosti a problémy v práci.
Ak potrebujete pomoc s nadmerným konzumom alebo závislosťou, vyhľadajte odborníka alebo svojpomocnú skupinu (napr. Anonymní alkoholici či Anonymní narkomani, s možnosťou Skypeových stretnutí). Ak pozorujete tento problém u niekoho zo svojich blízkych, môžete sa obrátiť na webstránku pre svojpomocné skupiny Al-Anon (www.alanonslovensko.sk).
Urobte to pre seba a svojich blízkych pokojne aj preventívne, pri náznaku problému.

Zmeny v osobných vzťahoch

Sme izolovaní, doma spolu trávime oveľa viac času. Rôzne reagujeme, spracúvame aventilujeme ohrozenie vírusom, rôzne nás ovplyvňuje izolácia a nemožnosť pracovať. Možnosa prehnane obávame o svojich blízkych, možno nás ruší, že novú situáciu riešia inak akomy, možno máme veľa napätia, lebo naša práca a vzťah a rodičovstvo a starostlivosť odomácnosť sa zlievajú. Zvýšený stres tiež môže spôsobiť, že vo vzťahu reagujemepodráždene.

Čo pomáha

Porozumenie, že blízke vzťahy sú dôležitým zdrojom zvládania záťaže. Každý z nás môžepotrebovať iný prístup v zvládaní súčasnej situácie. Niekto potrebuje viac hovoriť s druhými,niekto rieši problémy sám v sebe. Tolerujme naše rozdielnosti, hľadajme spoločné body.Učme sa vnímať a zdieľať svoje potreby – emočné, telesné aj pracovné.
Ak ste v strese alebo potrebujete pomôcť s dennými aktivitami, obráťte sa na blízkych sožiadosťou o podporu. Namiesto dávania rád alebo doporučení vašim blízkym, aby si „zosituácie nerobili ťažkú hlavu“, sa ich radšej spýtajte, ako sa majú a ako zvládajú situáciu.Ponúknite im, že si ich radi vypočujete alebo pomôžete v prípade potreby.

Domáce násilie

Ak zažívate domáce násilie, čí už fyzické alebo psychické, či týranie blízkej azverenej osoby(môže ísť odospelú ženu, dieťa, seniora, muža), alebo ste jeho svedkom (aj vzdialenýmpozorovateľom), prosím kontaktujte špecializovanú Národnú linku pre ženu zažívajúcenásilie (0800212212) alebo napríklad Alianciu žien Slovenska (www.alianciazien.sk ,0903519550).

Ťažkosti so spánkom

Ťažkosti so zaspávaním alebo časté budenie sa môžu byť súčasťou reakcie na záťažovú situáciu.

Čo pomáha

Chodievajte spať v rovnaký čas každý deň. V neskorších hodinách sa vyhnite nápojom s obsahom kofeínu či alkoholu. Cvičte, aby ste vydali energiu, ale nie tesne pred spaním. Pred spánkom relaxujte.
Cvičenia prvej pomoci

Prevencia v mojom duševnom zdraví

Čo môžeme pre svoju psychickú odolnosť robiť v časoch, keď sa cítim celkom dobre:
- Zostaňme v spojení s faktom, že táto situácia jedného dňa prejde,
- Sústreďme sa na to čo môžeme, nie na to na čo nemáme dosah,
- Pripomeňme si, že robíme najlepšie ako vieme a to samotné je dosť,
- Zostaňme v spojení so svojimi blízkymi a priateľmi. Dodáva to pocit bezpečia a zmierňuje to stres. Organizujme online stretnutia,
- Vytvorme si denný režim, rutinu - spávajme v rovnakom čase, dodržiavajme čas na jedlo, prácu, oddych, online stretnutia s priateľmi,
- Nájdime si čas na cvičenie, koníčky, meditovanie, čokoľvek, čo nám robí radosť a nie je to povinnosť, udrží nás to v kondícii,
- Obmedzme svoj prístup k médiám na raz alebo dvakrát denne. Sledovanie správ v nás udržiava napätie a pocit ohrozenia,
- Zapojme sa do komunitnej pomoci, zistite či niečo nepotrebuje niekto z Vašich blízkych, susedov, priateľov (potom čo s postaráme o seba),
- Ak začíname pociťovať stres, hovorme o tom. Je to normálne zažívať obavy v situácii neistoty. Oslovme priateľov, blízkych, alebo si urobme denník a píšme o tom.

Články o duševnom zdraví a psychickej odolnosti v náročnom období:
Veľký psychologický manuál
Psychologička o dopadoch koronavírusu
Čo so stresom a úzkosťou v čase epidémie

Odborní garanti

Našim zámerom je poskytovať kvalitnú starostlivosť pre ľudí, ktorí to potrebujú. Kvalitu pre nás garantujú odborníci.

Liga za duševné zdravie. Liga za duševné zdravie je mimovládna nezisková organizácia, ktorá už 20 rokov bojuje za to, aby sa kvalitná starostlivosť o duševné zdravie stala na Slovensku štandardom. Liga združuje 31 organizácií na poli duševného zdravia vrátane pacienstkych organizácií, úzko spolupracuje s komorami psychológov a psychiatrov a prevádzkuje non-stop anonymnú linku dôvery Nezábudka.

Tvorba textov v časti “Ako si pomôcť sám?”
Zuzana Vasičáková Očenášová, Veronika Holíková, Andrej Jeleník, Veronika Melicherová
Garantky:
Hana Vojtová, Slávka Takáčová